Як українцям в’їхати в Північну Македонію – правила і приклади у 2023 (постійно оновлюється)

Yak-vyihati-v-Pivnichnu-Makedoniu-ukrainciym

Чи можна українцям в’їхати в Північну Македонію без віз у 2023?

Українці можуть в’їхати в Північну Македонію без візи із біометричним закордонним паспортом як туристи, чи із будь-яким українським документом, посвідчуючим особу, як біженці.

Що потрібно українцям для в’їзду в Північну Македонію у березні 2023?

Біометричний закордонний паспорт дійсний більше 180 днів із дати в’їзду та страховка – обов’язкові для туристів.

Як туристи, українці можуть перебувати в Північній Македонії 90 днів у півріччі, такий в’їзд не є в’їздом до Шенґенської зони та не зменшує кількість днів, проведених у Шенгені.

Для в’їзду в Північну Македонію з метою отримати захист від війни, достатньо будь-якого внутрішнього документу, але практика показує, що багато українців повертаються додому, щоб отримати біометричний паспорт (у Посольствах і Консульствах величезні черги на отриманння документів). Тож, якщо у вас є така можливість, отримайте в Україні біометричний закордонний паспорт і подорожуйте із ним.

Страховку не вимагають на кордоні у біженців, але я раджу її зробити на перші 90 днів.

Далі я наведу кілька цитат-відповідей з сайту МЗС України, якщо у вас виникнуть питання, будь ласка, пишіть в коментарях.

Чи отримають українці допомогу, якщо в’їжджають, як біженці?

Урядом Республіки Північна Македонія (РПМ) максимально спрощено в’їзд та транзитний проїзд для громадян України. В’їзд та транзитний проїзд територією РПМ можливий без пред’явлення  закордонного паспорта – за національними документами ( паспорт громадянина України, свідоцтво про народження). 02.03.2022 на 19 сесії Уряд Північної Македонії ухвалив рішення щодо надання громадянам України тимчасового притулку. Громадяни можуть звернутися в поліцейський відділок до інспектора по роботі з іноземцями (сектор работи за странци), для оформлення посвідки на тимчасове проживання (до одного року) в РПМ з гуманітарних причин. Громадяни України, що оформили зазначену посвідку на тимчасове проживання мають право на  соціальний захист в Північній Македонії.

Де українці можуть отримати допомогу?

Громадяни що потребують допомоги можуть звернутися до осередку Міжнародного Червоного Хреста в РПМ (надається сертифікат на отримання одягу, взуття, пакетів з продовольчими товарами та засобами гігієни). Також створена мережа небайдужих українців та македонців, що проживають в Північній Македонії і готові допомогти біженцям з України житлом, речами першої необхідності, надати прихисток тощо.

Які умови соціального забезпечення існують для українців?

Громадяни України, що оформили посвідку на тимчасове проживання в РПМ з гуманітарних причин мають право на соціальний захист в Північній Македонії.

Скільки часу українці можуть перебувати в країні? Чи можливо подовжити перебування?

Між Україною і Республікою Північна Македонія діє безвізовий режим. Громадяни України можуть перебувати в РПМ 90 днів протягом 180.

02.03.2022 на 19 сесії Уряд Північної Македонії ухвалив рішення щодо надання громадянам України тимчасового притулку. Громадянам України, які знаходяться у Північній Македонії та через безпекову ситуацію та не можуть повернутися в Україну, мають змогу оформити посвідку на тимчасове проживання з гуманітарних причин (до одного року). Для оформлення посвідки необхідно звернутися до Міністерства внутрішніх справ – Сектор роботи з іноземцями (сектор за странци) МВС у Скоп’є – за адресою вул.Гоце Делчев. 9 (будівля МТВ, 9 поверх, кабінет 927), або до інспектора роботи з іноземцями при поліцейських відділках в інших містах.

Чи існують Covid-19 обмежання для українців?

Немає обмежень для громадян України! З гуманітарних міркувань в’їзд у Північну Македонію громадян України здійснюється без обов’язкового негативного результату ПЛР-тесту на COVID-19 чи сертифікату про вакцинацію від COVID-19.

Чи можливий перетин кордону без біометричного паспорту для біженців з України?

ТАК!

Урядом Республіки Північна Македонія (РПМ) максимально спрощено в’їзд та транзитний проїзд для громадян України. В’їзд та транзитний проїзд територією РПМ можливий без пред’явлення  закордонного паспорта – за національними документами ( паспорт громадянина України, свідоцтво про народження).

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

Відповідно до Постанови КМУ 170 від 28.08.2022 року з 1 березня 2022 року строк дії паспортів громадян України для виїзду за кордон може продовжуватись на строк до 5 років! Продовження строку дії паспортів здійснюють територіальні органи ДМС України, посольства та консульські установи України. У разі закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон такий строк може бути продовжено до п’яти років на підставі заяви особи або її законного представника. Внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про продовження строку його дії здійснюється безоплатно в день звернення особи, на чиє ім’я оформлено паспорт, чи її законного представника.

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

Закордонними дипломатичними установами до паспорта для виїзду за кордон батьків (одного з батьків), іншого законного представника дитини (далі — законні представники) вноситься інформація із зазначенням персональних даних про дитину, здійснюється вклеювання фотокартки дитини. Ця інформація посвідчує особу дитини та підтверджує громадянство України. Внесення інформації про дитину здійснюється в день звернення законного представника безоплатно.

Які правила перетину кордону із домашніми тваринами для українців?

Заборон немає! Можливий перетин кордону з домашніми тваринами.

Що варто взяти з собою, якщо ви виїжджаєте, як біженець?

Цей список складено на основі досвіду моїх друзів, українців, які виїхали і отримали прихисток у різних країнах Європи по важливості від більшого до меншого:
 1. документи: брати всі, що є, в тому числі трудову, медичні документи, дипломи, свідотства, які ви навіть уявити не можете, що стануть у нагоді, просто всі (відсканувати та взяти оригінали);
 2. якщо біометричного закордонного паспорту немає – зробити його в Україні;
 3. перевірити зуби в Україні, пройти медичні обстеження, які ви хотіли пройти;
 4. медикаменти: ті, що ви часто використовували раніше із запасом на півроку, плюс звичайна аптечка;
 5. дорогі улюблені якісні речі: те, що підніме настрій та додасть впевненності і те до чого ви звикли, наприклад, перевірене якісне взуття…
 6. гаджети, павербанки та по кілька зарядок, якщо це можливо;
 7. улюблені теплі речі, термо ковдра із фольги, все, що надасть максимальне тепло при мінімальній вазі, в ідеалі – пухові речі;
 8. страховка на перші 90 днів, медицина в Європі не тільки дорога, вона дуже відрізняється від нашої, мати зрозумілий захист на перші три місяці дуже підтримує психологічно.

А оці два списки я викладаю скріншотами, бо тут щось змінити – тільки зашкодити.

Список того, що стане у нагоді біженцям
Список того, що стане у нагоді біженцям

Які правила транзитного в’їзду для українців?

Урядом Республіки Північна Македонія (РПМ) максимально спрощено в’їзд та транзитний проїзд для громадян України. В’їзд та транзитний проїзд територією РПМ можливий без пред’явлення  закордонного паспорта – за національними документами ( паспорт громадянина України, свідоцтво про народження).

З гуманітарних міркувань в’їзд у Північну Македонію громадян України здійснюється без обов’язкового негативного результату ПЛР-тесту на COVID-19 чи сертифікату про вакцинацію від COVID-19.

Які існують корисні контакти для українців?

Посольство України у Північній Македонії

Адреса: Albert Shvajcer 7-9 1000 Skopje Macedonia

Телефон гарячої лінії Посольства: +389 2 317 8120(цілодобово)

Гаряча лінія Посольства: +389 72 58 96 39

Email: emb_mk@mfa.gov.ua, consul_mk@mfa.gov.ua emb.ukraine.mk@gmail.com

Сайт: http://macedonia.mfa.gov.ua

FB: https://www.facebook.com/ua.emb.nmk

Консульський прийом громадян проводиться щоденно

з 08:00 до 20:00 

Як спілкуватися з представниками авіакомпанії при посадці на рейс?

Часто саме представник авіакомпанії приймає рішення будете ви летіти чи ні, ось мій досвід.

Ми з другом летіли в Еквадор з Іспанії в січні 2022. Всі документи для в’їзду я зібрав, перевірив і перевірив ще раз, приїжджаємо в аеропорт і на реєстрації моєму другові кажуть, вибачте, у вас повинен бути зворотний квиток з Еквадору. Іду розбиратися і пропоную дівчині заглянути в Timatic – керівництво для авіакомпаній за правилами в’їзду. Вона відправляє мене до представника авіакомпанії в аеропорту, йду, пояснюю питання. Дівчина дивиться в Timatic і… не знаходить чіткої вимоги зворотного квитка, є тільки вимога перебувати в Еквадорі не більше 90 днів. Вона кличе начальство і ми разом читаємо текст, там є тільки вимога 90 днів і вказано, що ми маємо право продовжити перебування на місці.

Результат – нам без черги видають посадкові, навіть не глянувши у наші тести і сертифікати про вакцинацію.

Висновок, спілкуйтеся з представниками авіакомпанії їхньою мовою, мовою Timatic, перед подорожжю ви спокійно можете все вивчити і відчувати себе дуже впевнено.

Лайфхаки:

 • перед поїздкою встановіть мобільний додаток для покупки квитків:
    
  і завжди зможете купити зворотний квиток прямо в аеропорту, якщо авіакомпанія буде наполягати на своїх вимогах;
 • вибирайте в якості безкоштовної ручної поклажі м’який рюкзак, я купив 30-ти літровий і його жодного разу не перевіряли за розмірами.

Як поводитися на кордоні та відповідати на запитання прикордонників?

Ввічливість – звичайне шанобливе і уважне ставлення без підлещування. Бажання зрозуміти, що хоче прикордонник і допомогти йому = самому собі.

Впевненість – прийде з досвідом. У перших поїздках важливо знати куди і навіщо ви їдете і говорити правду про все. Не бійтеся зробити помилку або щось забути, якщо ви говорите правду, то побоюватися нічого.

Зовнішній вигляд – одягайтеся як хочете, головне – бути чистим і тверезим.

Куди/навіщо ви їдете? Будьте готові впевнено пояснити причину в’їзду в країну, якщо це туризм, то продумайте маршрут, візит до знайомих – підготуйте контакти тих до кого їдете…

Де ви будете жити? Завжди майте житло на перші кілька днів, це зручно і знімає питання на кордоні.

Скільки у вас грошей з собою? Ідеально показати багато готівки, але необов’язково, гроші можуть бути на карті, в біткоінах… я показую ноутбук, пояснюю, що заробляю віддалено, розповідаю, що роблю.

Підготуйте контакти знайомих в країні, в яку в’їжджаєте. Якщо прикордоннику розкажуть про вас на його рідній мові, це часто знімає всі питання.

Джерела та важливі посилання

Джерела

tripadvisor.mfa.gov.ua – сайт-карта від українського МЗС збирає правила в’їзду для українців у всі країни світу. Зазвичай, тут актуальна інформація, все структуровано і є джерела.

iatatravelcentre.com/world.php та iatatravelcentre.com – це сайт-карта Міжнародної асоціації повітряного транспорту і Тіматік – звід правил для авіакомпаній. Тут все англійською, сухо і чітко, це саме ті правила, якими керуються авіакомпанії при посадці на рейс.

Ще я користуюся допомогою українців, які живуть в інших країнах, вони краще за всіх знають про можливості в’їзду та особливості перебування в країні. Знаходьте у Facebook тематичну групу “Українці у…” назва міста чи країни, або “Ukrainians in…”, додавайтеся туди і сміливо ставте питання.

Як знайти лоукост квитки?

У вікні “Звідки” можна обрати країну замість міста і побачити найвигідніші пропозиції неподалік, у вікні дат – подивитись календар цін.

Знайдіть свій лоукост квиток на Скайсканер, ось тут покрокове відео із подробицями.

Як знайти комфортне житло із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти отель із відгуками 8+ за 7 євро.

Як знайти якісну страховку із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти страховку без франшизи за 105 гривень.

 

Якщо у вас залишились запитання – ставте їх у коментарях.

 

Наскільки публікація корисна для вас?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 3 / 5. Кількість оцінок: 2

Оцінок ще немає. Поставте оцінку першим.

Дякую, що оцінили мою статтю

БУДЬ ЛАСКА, напишіть кілька слів, що саме не сподобалось, це дійсно для мне важливо

0 Коментарів


Ось правила коментування на how2go.info:

Якщо коментарів ще немає – не соромтеся запитати першим.

Якщо коментарів багато – спілкуйтесь один із одним, нижче є форма пошуку та пошук по #хештегах, знаходьте питання, схожі на ваше і жміть “Відповісти”.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви отримаєте сповіщення про нові відповіді на EMAIL.

Ви можете отримувати сповіщення про нові відповіді у Телеграм, для цього вкажіть ваш нік у Телеграм.