Як українцям в’їхати до Німеччини – правила і приклади у 2022 (постійно оновлюється)

Германия - правила въезда

Які правила в’їзду до Німеччини для українців у 2022?

Українці можуть потрапити до Німеччини з України тільки через наземні прикордонні переходи в Польщі, Словаччині, Румунії та Угорщині. На цих переходах немає covid-19 обмежень, далі по ЄС у вас не вимагатимуть ніяких covid-19 документів.

З 11 червня 2022 року всі Covid-19 обмеження для в’їзду до Німеччини з будь-якої країни світу скасовані — джерело англійською.

Чи можуть українці подорожувати по ЄС і до України після оформлення статусу тимчасової допомоги?

Ось дуже корисне відео «Європейської правди» про можливості подорожей для українців всередині ЄС та в Україну із детальними поясненнями та прикладами.

Чи отримають українці допомогу, якщо в’їзжають, як біженці?

Перетин державного кордону може здійснюватися громадянами України в пунктах пропуску через державний кордон з Республікою Польща та подальший в’їзд до Німеччини (подальше перебування у ФРН), та пунктах контролю на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина, а також дітьми на підставі паспорта громадянина України для виїзду за кордон або, у випадку перетину українсько-польського кордону, свідоцтва про народження дитини.

Громадянам України, які в’їхали до Німеччини, користуючись безвізовим режимом, після завершення перших 90 днів (у федеральній землі Берлін можна перебувати до 31 травня 2022 року) право на перебування буде продовжено ще на 90 днів. Для цього слід звертатись у Відділ реєстрації іноземних громадян (Ausländerbehörde) за місцем Вашого перебування.

Де українці можуть отримати допомогу?

https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs/DE/themen/ministerium/ukraine-krieg/faq-ukraine-artikel.html, https://www.berlin.de/ukraine, https://berlin-hilft.com   (інформація доступна українською, німецькою)

Які умови соціального забезпечення існують для українців?

Якщо ви потребуюча особа, вам слід спочатку зареєструватися в одному з пунктів первинного прийому. Зареєструватися можна у будь-якій федеральній землі, у відомствах у справах іноземців або у Федеральній поліції. Після реєстрації вам буде видане підтвердження про первинну реєстрацію (Ankunftsnachweis), цей документ є підставою для подання заяви до місцевого відділу соціального захисту для отримання пільг відповідно до Закону про надання пільг особам, що подали заяву на отримання політичного притулку (AsylbLG).

Якщо ви подаєте заяву на отримання дозволу на проживання відповідно до § 24 абзацу 1 Закону про перебування (AufenthG) до відомства у справах іноземців за місцем вашого проживання або там, де ви на даний момент перебуваєте, ви також маєте право на пільги відповідно до Закону про надання пільг особам, що подали заяву на отримання політичного притулку. Якщо посвідку на проживання відповідно до § 24, абзацу 1 Закону про перебування (AufenthG) неможливо отримати негайно, вам спочатку видадуть тимчасову посвідку (Fiktionsbescheinigung), яка вже дає вам право отримувати допомогу відповідно до Закону про надання пільг особам, що подали заяву на отримання політичного притулку (AsylbLG). Ви можете подати заявку на отримання допомоги до відповідного відділу соціального захисту, якщо ви маєте дозвіл на проживання відповідно до розділу § 24 абзацу 1 Закону про перебування (AufenthG) або тимчасову посвідку (Fiktionsbescheinigung).

Подання офіційної заяви про надання політичного притулку до Федерального управління з питань міграції та біженців (BAMF) теж дає право на отримання допомоги відповідно до Закону про надання пільг особам, що подали заяву на отримання політичного притулку (AsylbLG). Проте біженцям з України не обов’язково подавати заяву про надання притулку для того, щоб отримати право на проживання або отримати соціальні пільги.

Яку медичну допомогу українці можуть отримати?

Допомога згідно Закону про надання пільг особам, що подали заяву на отримання політичного притулку (AsylbLG) включає в себе медичну допомогу. Медична допомога включає: допомогу у випадку гострого захворювання і сильних болей, необхідне лікування, в тому числі стоматологічне, ліки та перев’язувальні матеріали, а також інші послуги, необхідні для одужання, покращення або полегшення захворювань та наслідків хворіб.

Крім того, для профілактики та раннього виявлення захворювань або наслідків захворювань передбачені офіційно рекомендовані щеплення та планові медичні огляди. Майбутні матері та породіллі мають право на медичну та сестринську допомогу та догляд, допомогу акушерки, ліки, перев’язувальні засоби та лікувальні засоби.

В окремих випадках об’єм медичної допомоги може бути збільшено, якщо це необхідно для збереження здоров’я. Особи, які мають дозвіл на проживання для тимчасового захисту відповідно до § 24, абзацу 1 Закону про проживання та отримали право на отримання допомоги можуть отримати необхідну медичну чи іншу допомогу, якщо у них є особливі потреби (наприклад, важкі психічні і фізичні травми).

Скільки часу українці можуть перебувати в країні?

Громадяни України, які в’їхали до Німеччини без візи для короткострокового перебування, можуть також отримати дозвіл на проживання для подальшого перебування. Переміщені з України особи можуть подати заяву на отримання дозволу на перебування до Відділу реєстрації іноземних громадян за місцем проживання або перебування без необхідності попереднього отримання візи за межами Німеччини.

Тому, щоб уникнути несанкціонованого перебування, ви можете спочатку подати заяву на отримання дозволу на перебування в неофіційній письмовій формі у відповідальний Відділ реєстрації іноземних громадян за місцем вашого проживання або перебування, вказавши свої особисті дані (бажано копію сторінки паспорту з паспортними даними) та причину вашого перебування (військова ситуація в Україні та, якщо це застосується, інші причини), а також дату вашого першого в’їзду до ЄС.

Для подання заяви, будь ласка, зверніться до відповідального Відділу реєстрації іноземних громадян.

Як правило, за це відповідає Відділ реєстрації іноземних громадян того міста, де ви зазвичай проживаєте, тобто де ви збираєтеся залишитися хоча б на кілька тижнів чи місяців. Тому, якщо ви зупинилися лише на короткий час і хочете переїхати за кілька тижнів, будь ласка, спочатку подайте свою заяву в орган влади того міста, куди ви прибули спочатку. Після подання заяви ви можете переїхати, якщо вам не повідомили про так звану вимогу проживання в певному місці. Ваше право на отримання соціальної допомоги не припиняється завдяки переїзду. Однак, якщо ви подали заяву до Відділу реєстрації іноземних громадян, будь ласка, повідомте йому свою нову адресу. Будь ласка, ознайомтесь із інформацією на сайті відповідного Відділу реєстрації іноземних громадян (https://www.bmi.bund.de/).

Чи варто оформлювати статус біженця?

Ні, у цьому немає потреби. Необхідний захист надається в рамках іншої, швидшої процедури. Тому громадянам України рекомендується не звертатися за наданням статусу біженця. Однак право на подання клопотання про надання статусу біженця на пізнішому етапі зберігається незалежно від цього.

У результаті рішення про прийняття переміщених осіб відповідно до статті 5 абзацу 1 Директиви Ради 2001/55/EG від 20 липня 2001 року про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту, дозвіл на проживання відповідно до § 24 Закону про перебування (AufenthaltsG – надання дозволу на перебування для тимчасового захисту) буде з негайною дією надано групі охоплених осіб за заявою. Цей дозвіл на проживання автоматично дає право займатися індивідуальною трудовою діяльністю або працювати за наймом. Відділ реєстрації іноземних громадян повинен дозволити роботу по найму на момент видачі дозволу на перебування. При видачі дозволу на перебування, навіть якщо у перспективі немає конкретних трудових відносин, до титулу резидента буде внесено, що оплачувана робота дозволена. Це означає, що додатковий дозвіл на роботу від іншого органу влади не потрібний.

З цих причин немає необхідності подавати клопотання про отримання статусу біженця, щоб забезпечити право на проживання або претендувати на соціальну допомогу.

Чи існують Covid-19 обмежання для українців?

Відповідно до Положення про в’їзд в умовах коронавірусу існує лише загальна вимога тестування перед в’їздом до Німеччини, при цьому вимоги про карантин та реєстрацію скасовані, оскільки з 27 лютого 2022 року Україна більше не класифікується як зона підвищеного ризику. Незалежно від цього, необхідно завжди дотримуватись вимог Положення про в’їзд в умовах коронавірусу (CoronaEinreiseV).

Федеральна поліція прагматично підходитиме до ситуації у разі військових біженців та переміщених осіб. Серед іншого на кордоні при в’їзді пропонуватимуться добровільні тести. У разі появи симптомів ковіда проводитиметься консультація з медичними фахівцями.

Чи можливий перетин кордону без біометричного паспорту для біженців з України?

Оскільки повітряне сполучення з України наразі призупинено, громадяни України не можуть в’їжджати до Федеративної Республіки Німеччина безпосередньо. Яким чином здійснюватиметься в’їзд до Шенгенської зони через державу-член Європейського Союзу, що межує з Україною, залежить від конкретної держави-члена.

З 2017 року громадяни України з біометричними паспортами можуть в’їжджати до ЄС без візи для короткострокового перебування відповідно до законодавства ЄС. Громадянам України з небіометричним паспортом для в’їзду до ЄС, як правило, потрібна віза. Однак держава-член може зробити виняток для в’їзду на свою територію з гуманітарних міркувань.

Німеччина зробила це за допомогою постанови, яка також звільняє громадян України, що не мають біометричного паспорта, від вимоги наявності візи для в’їзду та перебування на федеральній території.

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

В умовах війни виготовлення закордонних паспортів тимчасово призупинено. Тому дипломатичні представництва та консульські установи не можуть у цей час оформити Вам новий закордонний паспорт.

У разі, якщо у Вас у найближчі три місяці завершується термін дії паспорта, Вам потрібно звернутися до однієї з закордонних дипломатичних установ України у ФРН для  продовження наявного в Вас біометричного паспорту.

Посольство України у Федеративній Республіці Німеччина
Адреса: Albrechtstrasse 26, 10117 Berlin
Посилання на сайт ЗДУ: http://germany.mfa.gov.ua

Генеральне консульство України в Гамбурзі
Адреса: Mundsburger Damm 1, 22087 Hamburg
Посилання на сайт ЗДУ: http://hamburg.mfa.gov.ua

Генеральне консульство України в Мюнхені
Адреса: Lessing Strasse, 14, 80336 München
Посилання на сайт ЗДУ: http://munich.mfa.gov.ua

Генеральне консульство України у Дюссельдорфі
Адреса: Immermannstraße 50, 40210 Düsseldorf
Електронна адреса: emb_de2@mfa.gov.ua

Генеральне консульство України у Франкфурті-на-Майні
Адреса: Vilbeler Strasse 29, 60313 Frankfurt am Main
Посилання на сайт ЗДУ: http://frankfurt.mfa.gov.ua

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

З 28 лютого 2022 року Урядом України запроваджено спеціальний порядок, яким передбачено вписання до закордонного паспорта батька/матері чи іншого законного представника інформації про дитину.

У разі, якщо в дитини, що не досягла 16 років, відсутній паспортний документ, інформація про дитину (а саме, фотографія, ім’я та прізвище, дата народження та унікальний номер (за наявності) може бути внесена до закордонного паспорта батька/матері або законного представника.

Внесення інформації про дитину до паспорта матері/батька або іншого законного представника здійснюється безкоштовно в день звернення.

Законними представниками не можуть бути бабусі, дідусі й інші родичі,
незважаючи на те, що вони проживають разом з неповнолітніми або малолітніми,
виховують їх тощо (якщо тільки вони не є опікунами).

Які правила перетину кордону із домашніми тваринами для українців?

У Європейському Союзі (ЄС) для собак, кішок і домашніх тхорів (фреток), що потрапляють до ЄС із третіх країн (України), існують правові приписи ветеринарної епідеміології для захисту від сказу. Біженці, які мають із собою тварин зазначених видів, зобов’язані звернутися до відповідних ветеринарних установ. У Берліні це – районні управління ветеринарного і продовольчого нагляду (VetLeb). Берлінські ветеринарні управління можна знайти за посиланням: https://service.berlin.de/veterinaer-lebensmittelaufsichtsaemter/.

Слід мати посвідчення/ закордонний паспорт і по можливості паспорт на тварину. Забезпечується переклад на місці.

Притулок для тварин м. Берлін (Tierheim Berlin) надає підтримку у вигляді забезпечення речами для тварин першої необхідності, наприклад, повідка, ковдри, ліжка для собаки/кішки, корму, мисочки. Також у медпункті притулку для тварин можна отримати безкоштовне ветеринарне обслуговування (зокрема, щеплення, мікрочип тощо). У разі необхідності буде надано підтримку в пошуку притулку.

Ветеринарне обслуговування:
Коли: щодня з 13.00 до 16.00 год. за попереднім записом
Де: Притулок для тварин м. Берлін, Hausvaterweg 39, 13057 м. Берлін
Контакт: helfen@tierschutz-berlin.de

Особи, які прибули з України до Берліна як біженці з домашньою твариною, у закладі Berliner Tiertafel отримають корм, комплект для тварин (поводок, мисочки, ліжко тощо) або ветеринарне обслуговування або обстеження (щеплення, мікрочип тощо). Обслуговування в Berliner Tiertafel e.V. безкоштовне.

Час роботи: кожна друга субота з 11.00 до 15.00 год.
Дні: 19.03, 02.04, 30.04, 14.05, 28.05, 11.06, 25.06. Адреса: Wustrower Str. 18, 13051 м. Берлін. Контакт: https://www.tiertafel.org/

Як джерела та посилання із інформацією для українських біженців існують?

https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs/DE/themen/ministerium/ukraine-krieg/faq-ukraine-artikel.html, https://www.berlin.de/ukraine, https://berlin-hilft.com   (інформація доступна українською, німецькою)

Які діють правила в’їзду для українців із туристичною метою?

Режим в’їзду: Безвізовий (для пред’явників дипломатичного паспорта, біометричних службового або паспорта громадянина України для виїзду за кордон).

Дозволений строк безвізового перебування: до 90 днів протягом 180 днів.

Угода між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз від 18.06.2007р.

Угода між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз від 23.07.2012 р.

Regulation (EU) 2017/850 of the European Parliament and of the Council of 17 May amending Regulation (EC) No 539/2001 listing the third countries whose nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and those whose nationals are exempt from that requirement.

Які правила транзитного в’їзду для українців із туристичною метою?

Винятки з обов’язкового пред’явлення документів стосовно COVID-19 діють для осіб, які

  • які проїжджають Німеччину без тимчасової зупинки;
  • персонал транспортних компаній.

    Для пересування осіб, які мешкають у прикордонній зоні, та осіб, які часто перетинають кордон, обов’язкове проходження тестування або подання документів щодо COVID-19 діє тільки у випадку зон підвищеного ризику та зон з різними варіантами коронавірусу або в разі в’їзду повітряними шляхами. Особи, які не пройшли щеплення або одужали від коронавірусу та мешкають у прикордонній зоні, повинні подавати негативний тест два рази на тиждень.

Додаткову інформацію ви знайдете на сайті Федерального міністерства охорони здоров’я.

Які існують особливості по країні?

Підтвердження про вакцинацію повинно бути німецькою, англійською, французькою, італійською або іспанською мовою в цифровій або паперовій формі (наприклад жовтий паспорт вакцинацій ВООЗ). Вакцинація має бути здійснена одною з вказаних на веб-сайті Інституту ім. Пауля Ерліха вакцин. Вакцинація останньою необхідною дозою має бути здійснена мінімум за 14 днів до в”їзду;

До карантинних заходів належать:
  •  запровадження обов’язкового носіння медичних масок у магазинах та в громадському транспорті. Сюди відносяться  респіратори класів FFP2 або KN95/N95. Вводиться заборона на носіння масок з тканини та прикривати рот і ніс предметами одягу у громадських місцях.
  • доступ до закладів розміщення (особливо готелів), закладів громадського харчування (ресторанів, барів, клубів, тощо), культурних, спортивних і дозвільних закладів  можливий виключно для осіб, які мають сертифікат вакцинації або одужання (“2G”), відповідно (“2G+”).
  • Додаткові протиепідемічні заходи можуть застосовуватись за рішеннями Уряду кожної федеральної землі окремо.

Які існують корисні контакти для українців?

Посольство України в Федеративній Республіці Німеччина (федеральні землі Берлін, Бранденбург, Саксонія-Ангальт, Саксонія, Тюрінгія, Мекленбург-Передня Померанія)

Адреса: Albrechtstrasse 26, 10117 Berlin

Телефон: +49 3028887128

Гаряча лінія: +49 3028887116

Email: emb_de@mfa.gov.ua

uaembassyde@gmail.com

Сайт: https://germany.mfa.gov.ua

Години роботи: пн-пт 8.00 – 20.00

Генеральне консульство України у Гамбурзі (федеральні землі Шлезвіг-Гольштейн, Гамбург, Бремен, Нижня Саксонія)

Адреса: Mundsburger Damm 1, 22087 Hamburg

Телефон: +49 4022949810

Гаряча лінія: +49 15219077502

Email: gc_deg@mfa.gov.ua

hamburg.gku@gmail.com

Сайт: https://hamburg.mfa.gov.ua/

Години роботи: пн-пт 8.00 – 20.00

Генеральне консульство України у Мюнхені (федеральні землі Баварія, Баден-Вюртемберг)

Адреса:  Lessingstrasse, 14, 80336 München

Телефон: +49 8955273718

Гаряча лінія: +49 8955273724

Email: gc_dem@mfa.gov.ua

gkumhotline@gmail.com

Сайт: https://munich.mfa.gov.ua/

Години роботи: пн-пт 8.00 – 20.00

Генеральне консульство України в Дюссельдорфі (федеральна земля Північний Рейн-Вестфалія)

Адреса:  Immermannstraße 50, 40210 Düsseldorf

Телефон: +49 21193654211

Гаряча лінія: +49 17627276043

Email: nrwukr@gmail.com

Сайт: https://duesseldorf.mfa.gov.ua/

Години роботи: пн-пт 8.00 – 20.00

Генерального консульства України у Франкфурті на Майні (федеральні землі Гессен, Рейнланд-Пфальц, Саар)

Адреса: Vilbeler Strasse 29, 60313 Frankfurt am Main, .

Телефон: +49 6929720920

Гаряча лінія: +49 17623228951

Email: gc_def@mfa.gov.ua

61224calendar@gmail.com

Сайт: https://frankfurt.mfa.gov.ua/

Години роботи: пн-нд 8:30 – 20:30


Якщо залишились питання — пишіть в коментарях.

Хочете подякувати автору? Вам сюди.

 

 

Джерело — сайт МЗС України.

Насколько публикация полезна?

Нажмите на звезду, чтобы оценить!

Средняя оценка 5 / 5. Количество оценок: 1

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Спасибо, что поставили низкую оценку!

Пожалуйста, расскажите, что я могу улучшить, достаточно нескольких слов

Алексей Кучер
Лоукост-аналітик, консультант. Пишу про лоукост тревел з 2014. Підбираю лоукост квитки та житло для українців з 2017.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Ви можете отримувати сповіщення про нові відповіді у Телеграм, для цього вкажіть ваш нік у Телеграм.