Як українцям в’їхати в Латвію – правила і приклади у 2023 (постійно оновлюється)

Чи можна українцям в’їхати в Латвію без віз у 2023?

Українці можуть в’їхати в Латвію без візи із біометричним закордонним паспортом як туристи, чи із будь-яким українським документом, посвідчуючим особу, як біженці.

При цьому латвійські прикордонники можуть вимагати біометричний закордонний паспорт, якщо українці в’їзжають до Латвії не з боку України (наприклад, прямий рейс із Туреччини, Ізраїлю, США…).

Що потрібно українцям для в’їзду в Латвію у січні 2023?

Біометричний закордонний паспорт дійсний більше 180 днів із дати в’їзду та страховка — обов’язкові для туристів і всіх українців, в’їжджаючих не з боку України.

Як туристи, українці можуть перебувати в Латвії 90 днів у півріччі, порахувати дні за безвізом можна на спеціальному калькуляторі на сайті Євросоюзу.

Для в’їзду з метою отримати захист від війни достатньо будь-якого внутрішнього документу, але практика показує, що багато українців повертаються додому, щоб отримати біометричний паспорт (у Посольствах і Консульствах величезні черги на отриманння документів). Тож, якщо у вас є така можливість, отримайте в Україні біометричний закордонний паспорт і подорожуйте із ним.

Страховку не вимагають на кордоні у біженців, але я раджу її зробити на перші 90 днів.

Чи можуть українці подорожувати по ЄС і до України після оформлення статусу тимчасової допомоги?

Ось дуже корисне відео «Європейської правди» про можливості подорожей для українців всередині ЄС та в Україну із детальними поясненнями та прикладами.

Якщо у вас виникли питання про статус тимчасового захисту в одній з країн ЄС, будь ласка, зателефонуйте за спеціальними номерами на сайті Євросоюзу, можна спілкуватися українською.

Далі я наведу кілька цитат-відповідей з сайту МЗС України, якщо у вас виникнуть питання, будь ласка, пишіть в коментарях.

Чи отримають українці допомогу, якщо в’їжджають, як біженці?

Так.

Дозволено в’їзд за наявними документами: український біометричний/небіометричний закордонний паспорт, внутрішній український паспорт (старого зразка у вигляді книжечки або ID-картки), свідоцтва про народження дитини.

Під час екстренного засідання Кабінету міністрів Латвії 24.02.2022 Урядом Латвійської держави прийнято рішення про готовність прийняти тимчасово переміщених осіб з України. Латвійська сторона максимально сприятиме українським громадянам.

Де українці можуть отримати допомогу?

Центр підтримки громадян, які вимушені були покинути територію України за адресою: м.Рига, вул. Амату, 4 (Amatu iela, 4), з 09:00-18:00.

Організація роботи з тимчасово переміщеними особами : Gribu palīdzēt bēgļiem: https://www.facebook.com/groups/www.gribupalidzetbegliem.lv/

На базі Конфедерації Українців в Латвії ВІЧЕ діє координаційний центр допомоги українцям: (м.Юрмала, Слока 7147), цілодобовий Кол-центр: +37166555044 (питання збору гуманітарної допомоги, прийом та розміщення тимчасово переміщених осіб з України).

Радимо долучитись до групи на ФБ ЗАХИСТ УКРАЇНЦІВ У ЛАТВІЇ  https://www.facebook.com/groups/protectUA/  

де зможете отримати також максимальну інформацію з питань, які стосуватимуться перебування на території Латвії.

Які умови соціального забезпечення існують для українців?

Громадяни України, які не мають місця проживання в Латвії, під час перетину кордону необхідно звернутись до представника Держприкордонслужби Латвії про необхідність допомоги: +371 67913569; +37167913568

Якщо прибули до Риги, звертайтесь в Labklājības departaments (Департамент добробуту) Ризької думи за тел. 80005055 з питань розміщення, харчуванння, одягу, тощо.

Якщо у Вас немає місця для проживання після прибуття до Латвії, будь ласка, звертайтеся до Фонду інтеграції суспільства за цілодобовим телефоном: +371 27380380.

Жителі Латвії готові пропонувати житло громадянам України безкоштовно або за меншу плату, як і для довгострокового проживання. Необхідно заповнити форму,  https://ej.uz/допомогавЛатвії щоб отримати інформацію про доступні місця для проживання.

Короткострокове перебування:

 Якщо ви хочете шукати житло самостійно, для короткострокових варіантів ми рекомендуємо використовувати:

https://www.booking.com/index.uk.html

https://www.airbnb.com.ua/

 Довгострокове проживання:

https://www.ss.com/en/  (Lat, Rus)

https://www.city24.lv/en/ (, Eng, Lat Rus)

https://www.cityreal.lv/en/ (Eng, Lat, Rus)

https://www.zip.lv/en/  (Eng, Lat, Rus)

https://www.rentinriga.lv/en/main (Eng, Lat, Rus)

Скільки часу українці можуть перебувати в країні? Чи можливо подовжити перебування?

Громадянам України не потрібна віза протягом перших 90 днів перебування в Латвії (тільки тим, у кого є біометричний закордонний паспорт). Громадянам України, які не мають біометричний паспорт, буде оформлена безкоштовна довгострокова віза. Також будуть видаватися довгострокові візи для забезпечення права на працевлаштування в Латвії. Власникам паспорту громадянина України (так званий внутрішній український  паспорт) буде надано дозвіл на проживання в латвії (у вигляді ID-картки).

Щоб дізнатися більше про процедуру оформлення довгострокової візи для громадян України:

Управління у справах громадянства та міграції: +371 67209400 (понеділок-четвер 8:30-16:00; п’ятниця 9:00-15:00), www.pmlp.gov.lv/en 

Чи існують Covid-19 обмежання для українців?

Вирушаючи до Латвії, будь ласка, майте при собі діючі проїзні документи, якщо це можливо.

Проте відсутність проїзних або медичних документів (довідки про щеплення, тест на COVID-19) не стане перешкодою для в’їзду на територію Латвії для громадян України.

Прибуття в Латвію через пункти пропуску (зовнішній кордон, аеропорт):

 • для осіб, які мають біометричні паспорти, буде здійснюватися прикордонний контроль. Візи будуть видаватися особам з іншими проїзними документами та без дійсної шенгенської візи.
 • Якщо особа прибуває без проїзних документів, її особу підтвердять у співпраці з компетентними органами України.

Інформацію про перетин латвійського кордону можливо отримати цілодобово та без вихідних за телефоном: +371 27380380;   Цілодобовий телефон для інформації по послугам і підтримці в Ризі: +371 80000 800.

Чи можливий перетин кордону без біометричного паспорту для біженців з України?

Так.

Відсутність проїзних документів не стане перешкодою для в’їзду на територію Латвії для громадян України. Якщо особа прибуває без проїзних документів, її особу підтвердять у співпраці з компетентними органами України.

Необхідно також звернутись до консульського відділу Посольства України для отримання більш детальної інформації стосовно документів (тел: +37167332956, +37129239262 (телефон гарячої лінії), +37167243082).

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

Повідомляємо, що на період дії військового стану в Україні, 01 березня 2022 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №170 від 28.02.2022 «Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон» та діятиме протягом року з дня припинення військового стану в Україні.

Відповідно до Постанови затверджено Тимчасовий порядок про внесення певної інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі – закордонний паспорт), а саме:

–              у разі закінчення строку дії закордонного паспорта такий паспорт може бути продовжений. Термін можливого продовження паспорта – до 5 років;

–              продовження терміну дії закордонного паспорта може бути оформлено не раніше, ніж за 3 місяці до закінчення терміну дії паспорта;

–              закордонний паспорт дитини до 12 років може бути продовжений на термін не більше, ніж термін його видачі;

–              дані дітей до 16 років, за відсутності у них закордонного паспорта, можуть бути внесені до закордоного паспорту батьків з вклеюванням фотокартки дитини/дітей із зазначенням їх персональних даних. Така інформація про дитину посвідчує особу та підтверджує громадянство України такої дитини.

Законний представник для внесення до закордонного паспорту інформації про дитину подає до Посольства України в Латвійській Республіці такі документи:

закордонний паспорт;

заяву про внесення до закордонного паспорту інформації про дитину;

свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

У разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;

дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (фон для фотографування особи має бути однорідним, світлим (білим або світло-сірим) та контрастувати з обличчям особи, одягом, волоссям (за наявності);

документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення до закордонного паспорту інформації про дитину, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом українською мовою, засвідченим нотаріально.

Внесення інформації про дитину здійснюється в день звернення законного представника – безоплатно.

Внесення до закордонного паспорта інформації про продовження строку його дії здійснюється в день звернення особи, на чиє ім’я оформлено паспорт, чи її законного представника –  безоплатно.

 

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

Дані дітей до 16 років, за відсутності у них закордонного паспорта, можуть бути внесені до закордоного паспорту батьків з вклеюванням фотокартки дитини/дітей із зазначенням їх персональних даних. Така інформація про дитину посвідчує особу та підтверджує громадянство України такої дитини.

Законний представник для внесення до закордонного паспорту інформації про дитину подає до Посольства України в Латвійській Республіці такі документи:

закордонний паспорт;

заяву про внесення до закордонного паспорту інформації про дитину;

свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

У разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;

дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (фон для фотографування особи має бути однорідним, світлим (білим або світло-сірим) та контрастувати з обличчям особи, одягом, волоссям (за наявності);

документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для внесення до закордонного паспорту інформації про дитину, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Такі документи подаються з перекладом українською мовою, засвідченим нотаріально.

Внесення інформації про дитину здійснюється в день звернення законного представника – безоплатно.

Внесення до закордонного паспорта інформації про продовження строку його дії здійснюється в день звернення особи, на чиє ім’я оформлено паспорт, чи її законного представника –  безоплатно.

 

Які правила перетину кордону із домашніми тваринами для українців?

Якщо ви приїхали з України з домашньою твариною – зверніться до найближчого ветеринара.

Bетеринар безкоштовно огляне, зареєструє, чіпує та щеплює тварину (інформаційний телефон латвійської продовольчо-ветеринарної служби +371 67095245)

Що варто взяти з собою, якщо ви виїжджаєте, як біженець?

Цей список складено на основі досвіду моїх друзів, українців, які виїхали і отримали прихисток у різних країнах Європи по важливості від більшого до меншого:
 1. документи: брати всі, що є, в тому числі трудову, медичні документи, дипломи, свідотства, які ви навіть уявити не можете, що стануть у нагоді, просто всі (відсканувати та взяти оригінали);
 2. якщо біометричного закордонного паспорту немає – зробити його в Україні;
 3. перевірити зуби в Україні, пройти медичні обстеження, які ви хотіли пройти;
 4. медикаменти: ті, що ви часто використовували раніше із запасом на півроку, плюс звичайна аптечка;
 5. дорогі улюблені якісні речі: те, що підніме настрій та додасть впевненності і те до чого ви звикли, наприклад, перевірене якісне взуття…
 6. гаджети, павербанки та по кілька зарядок, якщо це можливо;
 7. улюблені теплі речі, термо ковдра із фольги, все, що надасть максимальне тепло при мінімальній вазі, в ідеалі – пухові речі;
 8. страховка на перші 90 днів, медицина в Європі не тільки дорога, вона дуже відрізняється від нашої, мати зрозумілий захист на перші три місяці дуже підтримує психологічно.

А оці два списки я викладаю скріншотами, бо тут щось змінити – тільки зашкодити.

Список того, що стане у нагоді біженцям
Список того, що стане у нагоді біженцям

Які діють правила в’їзду для українців із туристичною метою?

Режим в’їзду: Безвізовий (для пред’явників дипломатичного паспорта, біометричних, службового або паспорта громадянина України для виїзду за кордон).

Дозволений строк безвізового перебування: до 90 днів протягом 180 днів.

Угода між Урядом України і Урядом Латвійської Республіки про взаємні поїздки громадян від 24.07.1997 р. (зміни внесені Угодою у формі обміну нотами від 16.01.2009 р.) – застосовується в частині, що не суперечить положенням Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз.

Угода між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз від 18.06.2007 р.

Угода між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз від 23.07.2012 р.

Regulation (EU) 2017/850 of the European Parliament and of the Council of 17 May amending Regulation (EC) No 539/2001 listing the third countries whose nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and those whose nationals are exempt from that requirement

Які правила транзитного в’їзду для українців?

Транзитний режим для громадян України через територію ЛР до іншої країни ЄС дозволено.

Як спілкуватися з представниками авіакомпанії при посадці на рейс?

Часто саме представник авіакомпанії приймає рішення будете ви летіти чи ні, ось мій досвід.

Ми з другом летіли в Еквадор з Іспанії в січні 2022. Всі документи для в’їзду я зібрав, перевірив і перевірив ще раз, приїжджаємо в аеропорт і на реєстрації моєму другові кажуть, вибачте, у вас повинен бути зворотний квиток з Еквадору. Іду розбиратися і пропоную дівчині заглянути в Timatic – керівництво для авіакомпаній за правилами в’їзду. Вона відправляє мене до представника авіакомпанії в аеропорту, йду, пояснюю питання. Дівчина дивиться в Timatic і… не знаходить чіткої вимоги зворотного квитка, є тільки вимога перебувати в Еквадорі не більше 90 днів. Вона кличе начальство і ми разом читаємо текст, там є тільки вимога 90 днів і вказано, що ми маємо право продовжити перебування на місці.

Результат – нам без черги видають посадкові, навіть не глянувши у наші тести і сертифікати про вакцинацію.

Висновок, спілкуйтеся з представниками авіакомпанії їхньою мовою, мовою Timatic, перед подорожжю ви спокійно можете все вивчити і відчувати себе дуже впевнено.

Лайфхаки:

 • перед поїздкою встановіть мобільний додаток для покупки квитків:
    
  і завжди зможете купити зворотний квиток прямо в аеропорту, якщо авіакомпанія буде наполягати на своїх вимогах;
 • вибирайте в якості безкоштовної ручної поклажі м’який рюкзак, я купив 30-ти літровий і його жодного разу не перевіряли за розмірами.

Як поводитися на кордоні та відповідати на запитання прикордонників?

Ввічливість – звичайне шанобливе і уважне ставлення без підлещування. Бажання зрозуміти, що хоче прикордонник і допомогти йому = самому собі.

Впевненість – прийде з досвідом. У перших поїздках важливо знати куди і навіщо ви їдете і говорити правду про все. Не бійтеся зробити помилку або щось забути, якщо ви говорите правду, то побоюватися нічого.

Зовнішній вигляд – одягайтеся як хочете, головне – бути чистим і тверезим.

Куди/навіщо ви їдете? Будьте готові впевнено пояснити причину в’їзду в країну, якщо це туризм, то продумайте маршрут, візит до знайомих – підготуйте контакти тих до кого їдете…

Де ви будете жити? Завжди майте житло на перші кілька днів, це зручно і знімає питання на кордоні.

Скільки у вас грошей з собою? Ідеально показати багато готівки, але необов’язково, гроші можуть бути на карті, в біткоінах… я показую ноутбук, пояснюю, що заробляю віддалено, розповідаю, що роблю.

Підготуйте контакти знайомих в країні, в яку в’їжджаєте. Якщо прикордоннику розкажуть про вас на його рідній мові, це часто знімає всі питання.

Які існують корисні контакти для українців?

Посольство України в Латвії

Адреса: Kalpaka bulvaris 3, Riga, LV-1010

Телефон: +371 672 430 82

Гаряча лінія: +371 29 23 92 62 (цілодобово)

Email: emb_lv@mfa.gov.ua

Контактна інформація консульського відділу Посольства України в Латвійській Республіці:

Латвійська Республіка, м.Рига, вул. Елізабетес, 2Б.

Телефони: +37167332956, +37129239262 (телефон гарячої лінії, цілодобово), +37167243082.

Email: emb_lv@mfa.gov.ua

consul_lv@mfa.gov.ua

https://www.facebook.com/UKRinLatvia /

години прийому:

Понеділок-неділя

09:00-21:00

 

Джерела та важливі посилання

Джерела

tripadvisor.mfa.gov.ua – сайт-карта від українського МЗС збирає правила в’їзду для українців у всі країни світу. Зазвичай, тут актуальна інформація, все структуровано і є джерела.

iatatravelcentre.com/world.php та iatatravelcentre.com – це сайт-карта Міжнародної асоціації повітряного транспорту і Тіматік – звід правил для авіакомпаній. Тут все англійською, сухо і чітко, це саме ті правила, якими керуються авіакомпанії при посадці на рейс.

Ще я користуюся допомогою українців, які живуть в інших країнах, вони краще за всіх знають про можливості в’їзду та особливості перебування в країні. Знаходьте у Facebook тематичну групу “Українці у…” назва міста чи країни, або “Ukrainians in…”, додавайтеся туди і сміливо ставте питання.

Як знайти лоукост квитки?

У вікні “Звідки” можна обрати країну замість міста і побачити найвигідніші пропозиції неподалік, у вікні дат – подивитись календар цін.

Знайдіть свій лоукост квиток на Скайсканер, ось тут покрокове відео із подробицями.

Як знайти комфортне житло із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти отель із відгуками 8+ за 7 євро.

Як знайти якісну страховку із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти страховку без франшизи за 105 гривень.

 

Якщо у вас залишились запитання – ставте їх у коментарях.

 

Наскільки публікація корисна для вас?

Натисніть на зірку, щоб оцінити!

Середня оцінка 1 / 5. Кількість оцінок: 1

Оцінок ще немає. Поставте оцінку першим.

Дякую, що оцінили мою статтю

БУДЬ ЛАСКА, напишіть кілька слів, що саме не сподобалось, це дійсно для мне важливо

4 коментарі


Ось правила коментування на how2go.info:

Якщо коментарів ще немає – не соромтеся запитати першим.

Якщо коментарів багато – спілкуйтесь один із одним, нижче є форма пошуку та пошук по #хештегах, знаходьте питання, схожі на ваше і жміть “Відповісти”.

 1. Добрый день. Я хочу поменять страну временной защиты. В Латвии нахожусь с июня. Планирую переезд в Румынию. Заявление на закрытие визы подала 19.01. Какое время я могу теперь находиться в странах ЕС. Закрытие рассматривают месяц.

  1. Елена, добрый день, пожалуйста, позвоните в консультацию по вопросам статуса временной защиты для украинцев, ссылка на номера телефонов – в статье.

   Хорошего путешествия и обустройства,

   Алексей

 2. Добрий вечер. Собираюсь приехать к семье которая находиться в Латвии с 04.03.2022. По документам, есть внутренний паспорт Украины, старый загранпаспорт, оригинал свидетельства многодетной семьи, свидетельство о браке, копии свидетельств о рождении детей (не заверены нотариально).
  Пропустят ли меня с таким набором документов, или ещё что-то необходимо?

  1. Вадим, добрий день, це питання може складатися із двох частин, виїзд як громадянин України і виїзд як чоловік віком 18-60. Я відповім на перше, друге – до юристів.

   Так, вас випустять з України із закордонним паспортом старого зразку, якщо ви виїжджаєте із метою отримати тимчасовий захист.

   Гарно розібратися і подорожувати,

   Олексій

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ви отримаєте сповіщення про нові відповіді на EMAIL.

Ви можете отримувати сповіщення про нові відповіді у Телеграм, для цього вкажіть ваш нік у Телеграм.