Як українцям в’їхати до Швейцарії – правила і приклади у 2022 (постійно оновлюється)

Правила в'їзду до Швейцарії для українців

Чи можна українцям в’їхати до Швейцарії без віз?

Українці можуть в’їхати до Швейцарії без візи із біометричним закордонним паспортом як туристи, чи із будь-яким українським документом, посвідчуючим особу як біженці.

При цьому швейцарські прикордонники можуть вимагати біометричний закордонний паспорт, якщо українці в’їзжають до Швейцарії не з боку України, будь ласка, зберігайте квитки та інші докази вашої подорожі з України, якщо не маєте біометричного папорту.

Чи можуть українці подорожувати по ЄС і до України після оформлення статусу тимчасової допомоги?

Ось дуже корисне відео «Європейської правди» про можливості подорожей для українців всередині ЄС та в Україну із детальними поясненнями та прикладами.

Чи отримають українці допомогу, якщо в’їзжають, як біженці?

Швейцарією з 12.03.2022 застосовується статус тимчасового захисту «S» для громадян України, які змушені були покинути Батьківщину через війну. Статус тимчасового захисту надає громадянам України право на проживання в Швейцарії до одного року, з подальшим продовження терміну перебування. Крім громадян України та членів їхніх сімей, статус захисту S надається також громадянам третіх країн, які покинули Україну через війну. Обов’язковою умовою є наявність в них дійсної посвідки на проживання в Україні та неможливості безпечного повернення до держави їхнього громадянства. Статус захисту «S» не поширюватиметься на осіб, яким вже надано статус захисту країни ЄС. Ви можете шукати оплачувану роботу (включаючи самозайнятість) без періоду очікування.

Для оформлення статусу тимчасового захисту «S» необхідно стати на облік у федеральному центрі притулку.

Ми рекомендуємо всім громадянам України, які шукають захисту і вже знаходяться на території Швейцарії, але ще не зареєструвалися, подати заяву онлайн через веб-портал RegisterMe.

Федеральні центри притулку з процесуальною функцією:

Західна Швейцарія (Western Switzerland)

Rue de l’Hôpital 60

2017 Boudry

+41 58 465 03 03

Берн (Bernе)

Morillonstrasse 75

3007 Bern

+41 58 465 75 80

Північно-Західна Швейцарія (Northwestern Switzerland)

Freiburgerstrasse 50

4057 Basel

+41 58 482 12 82

Центральна Швейцарія і Тічіно (Central Switzerland & Ticino)

Via Milano 23

6830 Chiasso

+41 58 466 70 10

Східна Швейцарія (Eastern Switzerland)

Bleichemühlistrasse 6

9450 Altstätten

+41 58 480 49 50

Цюріх (Zürich)

Duttweilerstrasse 11

8005 Zürich

+41 58 480 14 80

Корисну актуальну інформацію, у т.ч. про роботу федеральних центрів притулку, ви знайдете на сайті Державного секретаріату з питань міграції (німецькою, французькою, італійською, англійською та частково українською)

https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html

Де українці можуть отримати допомогу?

Schweizerische Flüchtlingshilfe (SFH) – швейцарська незалежна організація захисту та прав біженців

Weyermannsstrasse 10
3001 Bern

Telefon: +41 31 370 75 75

Fax: +41 31 370 75 00

E-Mail: info@fluechtlingshilfe.ch

https://www.fluechtlingshilfe.ch/

Асоціaція CAMPAX

Hermetschloostr. 70 / 4.01
8048 Цюрих,

https://campax.org/

Група допомоги українських волонтерів громадянам України, які потребують притулку – Relocation Help Group CH

Телефон гарячої лінії:

+41 79 599 96 01 (WhatsApp, Viber)

E-mail: relocation@ukraine-swiss.ch

Які умови соціального забезпечення існують для українців?

Статус захисту S надає постраждалим особам право на тимчасове житло, соціальну допомогу, підтримку та медичне обслуговування. Діти можуть ходити до школи.

Власники статусу захисту S отримують, і мають можливість, без періоду очікування, займатися оплачуваною діяльністю (включаючи самозайнятість).

Соціальна допомога служить забезпеченню засобів до існування. Як наслідок, люди, які можуть повністю заробляти собі на життя оплачуваною роботою, не отримують соціальної допомоги. Але якщо заробітної плати не вистачає для покриття витрат на життя, вони отримують додаткову соціальну допомогу.

Додаткову інформацію можна знайти на сайтах SODK і SKOS та у відповідному кантоні (PDF, 298 kB, 04.05.2022).

Яку медичну допомогу українці можуть отримати?

Українки та українці можуть перебувати в Швейцарії 3 місяці без візи чи дозволу на проживання, тобто, наприклад, жити у родичів чи приватних осіб. У цьому випадку особа не підлягає обов’язковому медичному страхуванню. Хіба що у неї є туристична страховка або ж приймаюча сторона оформила страховку для гостей. Українського медичного страхування недостатньо для лікування в Швейцарії.

Якщо особа, яка потребує захисту, клопоче про надання тимчасового захисту (статус S), то вона, після направлення її до кантону, буде, якщо вона потребує соціальної допомоги, цим кантоном  зареєстрована на обов’язкове медичне страхування заднім числом на момент подання заяви. Витрати на премії та самостійне покриття частини коштів  (франшиза та самостійне покриття) субсидуються кантонам Конфедерацією шляхом виплати глобальних фіксованих ставок.

Особи, які не потребують соціальної допомоги, повинні самостійно виконати вимогу обов’язкового медичного страхування шляхом страхування – заднім числом на момент подання заяви – у одній із страхових компаній протягом 3 місяців з моменту подачі заяви. У цьому випадку витрати на премії та покриття частини коштів здійснюються особами самостійно.

Якщо особа потребує невідкладної медичної допомоги до того як вона подала заяву на отримання статусу захисту S, і не має медичної страховки, відповідальність за витрати або кантональну соціальну та невідкладну допомогу  несуть кантони.

Є питання щодо лікування раку, медикаментів чи раку загалом? Консультаційна та інформаційна служба Телефонна лінія з питань раку (Krebstelefon) Ліги боротьби з раком (Krebsliga) допоможе вам.

Що діє в якому кантоні? Тут Ви знайдете усю важливу інформацію (PDF, 298 kB, 04.05.2022).

Багато інформації щодо медицини в Швейцарії можливо знайти на платформі migesplus.ch, а також важливу, конкретну інформацію для осіб з України, потребуючих захисту.

Скільки часу українці можуть перебувати в країні?

Українці можуть перебувати в державах Шенгенської зони, у т.ч. в Швейцарії за безвізовим режимом до 90 днів на кожні 180 днів. Якщо цей термін перевищено, ви не маєте права перебувати в Шенгенській зоні без відповідного дозволу.  Для того, аби перебувати в країні легально і після цього терміну, українці повинні подати заяву до міграційної служби на отримання тимчасового статусу захисту.

Ми рекомендуємо всім громадянам України, які шукають захисту і вже знаходяться на території Швейцарії, але ще не зареєструвалися, подати заяву онлайн через веб-портал RegisterMe.

Відповіді на найпоширеніші запитання щодо правил перебування у Швейцарії (німецькою, французькою, італійською, англійською та  українською) ви знайдете  на офіційному сайті Державного секретаріату з питань міграції SEM: https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html

Чи варто оформлювати статус біженця?

Ні. Для тимчасово переміщених громадян України призначений тимчасовий статус захисту S для того, щоб швейцарська система надання притулку не була перевантажена. Це гарантує, що система надання притулку продовжує функціонувати і що громадяни України отримують необхідний їм захист швидко, без бюрократичної тяганини і на міцній правовій основі.

Чи існують Covid-19 обмежання для українців?

Швейцарія приймає громадян України без щеплення від Covid-19.

Чи можливий перетин кордону без біометричного паспорту для біженців з України?

Швейцарія надає винятки для громадян України без біометричного проїзного документа та без візи, якщо в окремих випадках немає вагомих причин проти в’їзду. Крім того, українці, які не мають проїзного документа, але можуть підтвердити, що покинули країну через війну, також можуть в’їхати до країни.

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

Консульські посадові особи на даний час можуть продовжувати термін дії закордонних паспортів. Подавати клопотання на продовження терміну дії паспорта можливо не раніш 3-х місяців до закінчення терміну дії паспорта.

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

Консульські посадові особи на даний час можуть вносити дані дітей до паспортів батьків та законних представників.

Які правила перетину кордону із домашніми тваринами для українців?

У виняткових випадках до Швейцарії можуть в’їжджати собаки та коти, які ввозяться з України. Всю інформацію щодо процедури можна знайти тут: Федеральне управління з безпеки харчових продуктів та ветеринарії (форма звітності, englishукраїнськарусский). Через високий ризик епідемій в’їзд з домашньою птицею, копитними та парнокопитними тваринами заборонений. Власників тварин просять негайно звернутися до ветеринарних органів.

Які джерела та посилання із інформацією для українських біженців існують?

https://www.sem.admin.ch/sem/de/home.html

https://www.fluechtlingshilfe.ch/

громадянам України, які перебувають на території кантону Женева:

https://solidariteukraine.ch/

З питань надання правової допомоги прохання писати на емейл:

helpukraine@odage.ch  коротко описавши суть запиту.

Які діють правила в’їзду для українців із туристичною метою?

Режим в’їзду: Безвізовий (для пред’явників дипломатичного паспорта, біометричних службового або паспорта громадянина України для виїзду за кордон).

Дозволений строк безвізового перебування: до 90 днів протягом 180 днів.

Угода між Кабінетом Міністрів України та Швейцарською Федеральною Радою про взаємне скасування візового режиму для власників дипломатичних, службових та спеціальних паспортів від 11.07.2003 р.

Regulation (EU) 2017/850 of the European Parliament and of the Council of 17 May amending Regulation (EC) No 539/2001 listing the third countries whose nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and those whose nationals are exempt from that requirement.

Чи потрібна страховка для в’їзду в Швейцарію?

Так, для в’їзду в Швейцарію із туристичною метою вам потрібна страховка, незалежно від того, їдете ви з України, чи інших країн.

Ось порівняння страхових на основі мого досвіду, обирайте для себе.

Назва страхової та посиланняШвидкість та простота оформлення страховкиЦінаЯкість послуг та відгукиУмови (виключення в договорі, франшиза…)Мій досвід
Vuso+++++++Легко і швидко, адекватні ціни і умови, для оформлення не обов’язково знаходитись в Україні
ARX--+++++++Найкраща якість, але оформляти замучаєшься, я брав собі на рік – звичайну, весь світ крім США та Канади
EKTA++++++Дуже легко і швидко, дешево, але умови страхування підкачали
PZU++++++++Дуже надійна польська страхова, найкращі ціни – на Hotline finance
Hotline finance – пошуковик страховок+++++Легко і швидко, акції та знижки, можна порівняти ціни, почитати відгуки

А можна не робити страховку? Спеціально для вас зібрав кілька історій таких економій.

Додам тільки, що в країни Шенген вас просто не впустять без страховки, одного разу я виявився серед тих трьох пасажирів, яких чекав весь автобус і ми дуже швидко😂 робили страховку прямо на кордоні.

Для подорожуючих на авто обов’язковою для виїзду за кордон із будь якою метою є “Зелена карта”, найкращі ціни знов на Hotline finance.

Які правила транзитного в’їзду для українців із туристичною метою?

Громадянам України дозволений транзитний проїзд через Швейцарію.

Які існують особливості по країні?

Українці, які шукають захисту, мають можливість безкоштовно користуватися громадським транспортом (2-го класу) для проїзду до пункту призначення у Швейцарії або для транзиту.

Для необхідних поїздок у зв’язку з візитами до органів влади федеральні центри з надання притулку або кантональні органи соціальної допомоги можуть надати відповідні проїзні квитки.

Додаткова інформація тут (Alliance SwissPass).

Правила щодо Covid-19, які діють на даний час в Швейцарії

Правила щодо Covid-19, які діють на даний час в Швейцарії, можна знайти тут:
Коронавірус: актуальні правила

SEM (Державний секретаріат з  питань міграції) пропонує особам, шукаючим притулок, у Федеральних центрах надання притулку BAZ можливість щеплення від Covid-19 вакцинами, дозволеними до обігу в Швейцарії.

Що діє в якому кантоні? Тут ви знайдете усю важливу інформацію (PDF, 298 kB, 04.05.2022).

Які існують корисні контакти для українців?

Посольство України в Швейцарії та Ліхтенштейні

Консульський прийом: щоденно 10:00 – 12:00 та 15:00 – 17:00

Адреса: Feldeggweg 5, CH-3005 Bern

Телефон: +41 31 352 23 16

Гаряча лінія: +41 76 701 10 88

Email: emb_ch@mfa.gov.ua

Сайт: http://switzerland.mfa.gov.ua

Джерела та важливі посилання

Джерела

tripadvisor.mfa.gov.ua – сайт-карта від українського МЗС збирає правила в’їзду для українців у всі країни світу. Зазвичай, тут актуальна інформація, все структуровано і є джерела.

iatatravelcentre.com/world.php та iatatravelcentre.com – це сайт-карта Міжнародної асоціації повітряного транспорту і Тіматік – звід правил для авіакомпаній. Тут все англійською, сухо і чітко, це саме ті правила, якими керуються авіакомпанії при посадці на рейс.

Ще я користуюся допомогою українців, які живуть в інших країнах, вони краще за всіх знають про можливості в’їзду та особливості перебування в країні. Знаходьте у Facebook тематичну групу “Українці у…” назва міста чи країни, або “Ukrainians in…”, додавайтеся туди і сміливо ставте питання.

Як знайти лоукост квитки?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте так шукати самі на Скайсканер.

Як знайти комфортне житло із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти якісний отель за 7 євро ось тут.

Як знайти якісну страховку із максимальною знижкою?

Ось покрокове відео та посилання.

Спробуйте самі знайти страховку за 105 гривень на Хотлайн Фінанс.

 

Якщо у вас залишились запитання – ставте їх у коментарях.

 

Насколько публикация полезна?

Нажмите на звезду, чтобы оценить!

Средняя оценка 5 / 5. Количество оценок: 1

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Спасибо, что поставили низкую оценку!

Пожалуйста, расскажите, что я могу улучшить, достаточно нескольких слов

Алексей Кучер
Лоукост-аналітик, консультант. Пишу про лоукост тревел з 2014. Підбираю лоукост квитки та житло для українців з 2017.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Ви можете отримувати сповіщення про нові відповіді у Телеграм, для цього вкажіть ваш нік у Телеграм.