Як українцям в’їхати до Чехії – правила і приклади у 2022 (постійно оновлюється)

Въезд в Чехию по биометрическому паспорту в 2021-м

Чи можна українцям в’їхати до Чехії без віз?

Так, українці можуть в’їхати до Чехії без візи із біометричним закордонним паспортом як туристи, чи із будь-яким українським документом, посвідчуючим особу як біженці.

При цьому чешські прикордонники можуть вимагати біометричний закордонний паспорт, якщо українці в’їжджають до Чехії не з боку України.

Чи можуть українці подорожувати по ЄС і до України після оформлення статусу тимчасової допомоги?

Ось дуже корисне відео «Європейської правди» про можливості подорожей для українців всередині ЄС та в Україну із детальними поясненнями та прикладами.

Чи отримають українці допомогу, якщо в’їзжають, як біженці?

Діє спеціальний режим. Чеським урядом створено умови для розташування громадян України, що постраждали від війни з росією та прибули до Чехії. Жителі регіонів України мають упродовж 3 днів після приїзду до Чеської Республіки звернутися в Регіональний центр допомоги Україні, який є в кожному обласному місті в Чехії (окрім м.Прага). Слід зазначити, що умова щодо реєстрації є суттєвою, оскільки в разі порушення може тягнути за собою штрав у розмірі до 150 євро. Для безперешкодної реєстрації в одному з Регіональних центрів необхідно мати відмітку про перетин українського кордону/кордону ЄС.

Де українці можуть отримати допомогу?

Адреси окремих Регіональних центрів допомоги Україні ви знайдете за посиланням nasiukrajinci.cz. Крім того, така реєстрація проводиться також відділеннями поліції для іноземців. Їх перелік та необхідну інформацію можна знайти за посиланням: https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-kontakty.aspx. Усі послуги для українців надаються абсолютно БЕЗКОШТОВНО.

Інформаційна лінія підтримка при МВС Чехії: +420 974 801 802

ВАЖЛИВО!!!

З 16 червня 2022 року Празький крайовий центр допомоги Україні – «KACPU» закрито.

Ті громадяни, які приїздять до м. Прага з метою отримання тимчасового захисту просимо звертатися у відповідні крайові центри у інших містах Чеської Республіки.  Перелік центрів за посиланням: https://www.mvcr.cz/clanek/seznam-krajskych-asistencnich-center-pomoci-ukrajine.aspx.

Громадяни, які мають намір залишитися та мають житло у м. Прага можуть звертатися до відповідних органів за наступним алгоритмом:

 • Перш за все необхідно особисто реєструватися в Поліції у справах іноземців (Cizinecká policie) за адресою Olšanská 2176/2, Praha 3 впродовж трьох днів після прибуття на територію.
 • Для оформлення дозволу на проживання (тимчасовий захист) – звертатися до відділів міграційної політики Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки. Адреси:
  Žukovského 888/2, 161 00 Praha 6 (вул. Жуковськего, б. 888/2, м. Прага 6, індекс 161 00)

Cigánkova 1861/2, 148 00 Praha 4 – Chodov (вул. Ціґанкова, б. 1861/2, м. Прага 4 – Ходов, індекс 148 00)

Більш детальна інформація за посиланням: www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx та на україномовній інформаційній лінії МВС Чехії цілодобово: +420 974 801 802.

 • Медичне страхування можна оформити тут:
 • Страхова компанія «ВЗП»

Praha 1, Na Perštýně 6 (м. Прага 1, вул. На Перштинє, б. 6)

Praha 2, Škrétova 490/12 (м. Прага 2, вул. Шкретова, б. 490/12)

Praha 4, Antala Staška 80 (м. Прага 4, вул. Антала Сташка, б. 80)

Praha 5, Na Bělidle 198/2 (м. Прага 5, вул. На Бєлідле, б. 198/21)

Praha 8, Sokolovská 662/136b (м. Прага 8, вул. Соколовська, б. 662/136-б)

 • Страхова компанія «ОЗП»

Praha 1, Na Příkopě 24, pasáž ČNB (м. Прага 1, вул. На Пржікопє, б. 24, пасаж Чеського національного банку)

Praha 4, Roškotova 1225/1 (м. Прага 4, вул. Рошкотова, б. 1225/1)

Praha 7, Tusarova 36 (м. Прага 7, вул. Тусарова, б. 36)

 • Чеська промислова медична страхова компанія

Praha 2, Anglická 82/26,– Vinohrady (вул. Анґліцька, б. 82/26, м. Прага 2 – Віногради)

 • Оформлення матеріальної допомоги:
 • Центр зайнятості Чеської Республіки

Praha 7, Bubenské nábřeží 306, Hala číslo 29Pražská tržnice, (Празький ринок, Бубенське набржежі, б. 306, Зал № 29, м. Прага 7 – Голешовіце)

Більш детальна інформація за посиланням: https://www.uradprace.cz/web/cz/pomoc-pro-obcany-ukrajiny-a-jejich-zamestnavatele#UKR та на україномовній інформаційній лінії: +420 950 180 100.

 Звертаємо Вашу увагу, що для отримання матеріальної допомоги перш за все необхідно відкрити  банківський рахунок у будь-якому чеському банку.

 • Консультацію з питань соціальної допомоги дітям та дорослим, людям похилого віку та особам з обмеженими можливостями можна отримати за номером телефону: +420 771 237 956.

В крайових центрах допомоги (окрім м.Прага) українці отримують гуманітарну внутрішньочеську візу на перебування (термін дії до 1 року), поліс на безкоштовне медичне страхування (до 150 днів), пропозицію щодо тимчасового розміщення для проживання, інформацію щодо можливості навчання для дітей, пошуку роботи тощо, також здійснюється реєстрація для отримання одноразової матеріальної допомоги (5000 крон щомісячно впродовж 5 міс). У центрах також є відпочинкові зони зі всім необхідним, тому якщо ви приїхали до Чехії й не маєте тут знайомих, ви повинні відразу їхати в найближчий Регіональний центр допомоги Україні.

Реєстрація у вказаних центрах здійснюється при наданні одного з таких документів, що посвідчують особу:

Закордонний паспорт, різновиди внутрішнього паспорту, документ з відміткою про перетин українського кордону, або кордону з ЄС після 24.02.п.р.

В разі відсутності у дорослого (дитини) паспортного документу, але наявний інший, що може посвідчити особу (водійське посвідчення, пенсійне посвідчення, свідоцтво про народження – для дітей тощо) потрібно  звернутися до  консульського відділу Посольства України у Чеській Республіці чи до Консульства України в Брно  для оформлення свідоцтва, яке підтверджує особу громадянина України.

З собою необхідно мати внутрішній паспорт України або інший документ, що посвідчує особу, його копію, фотокартку  3,5 *4,5 см та заповнену заяву ( .pdf , 109.69 Кб ).

Якщо у Вас є старий закордонний паспорт, Ви можете продовжити термін його дії.

Дані про дітей при відсутності у них закордонного паспорту заносяться в паспорти їхніх батьків.

!!! Важливо повідомити зміну місця проживання.

Щоб повідомити про зміну місця проживання в Чеській Республіці, а також про інші зміни, громадяни України можуть скористатися бланком нижче. Заповнений бланк з додатками потрібно надіслати поштою на адресу одного з відділень OAMP MV або ви можете прийти особисто (https://www.youtube.com/watch?v=MNlMXFcCYkE).

Ви можете все оформити в Регіональних центрах допомоги Україні (КАЦПУ). Але тільки в робочі дні, коли тут знаходяться працівники OAMP MV. Оформлення у вихідні неможливе.

Формуляр посібника доступний тут (pdf, 230 kB). Бланк для електронного заповнення тут (pdf, 1,6 MB)

Які умови соціального забезпечення існують для українців?

У разі потреби в Центрах допомоги Україні можна отримати безкоштовне житло, яке наразі надається не менш ніж на 1 місяць з можливістю продовження. В багатьох випадках групового поселення здійснюється  також забезпечення  безкоштовним харчуванням, наявні місця отримання гуманітарної допомоги.

Після оформлення гуманітарної візи можливо звернутися в центри зайнятості за місцем проживання для оформлення дозволу на роботу та соціальних виплат. Адреси за посиланням: https://www.uradprace.cz/krajske-pobocky, 

Оформити виплату соціальної фінансової допомоги можна за посиланням: https://www.nasiukrajinci.cz/ua/pomoc.

Відповідні інструкції щодо даного процесу надаються при реєстрації в Регіональному центрі.

Яку медичну допомогу українці можуть отримати?

Разом з оформленням гуманітарної візи, допомоги переміщені особи з України отримують вільний доступ до системи медичного забезпечення Чеської Республіки шляхом оформлення полісу безкоштовного медичного страхування (до 150 днів) та можуть звертатися за допомогою до будь-якої великої лікарні в місті тимчасового проживання.
Міністерство охорони здоров’я створило інформаційну лінію (українською мовою):
+420 226 20 1221, перемкніться на номер 8
Список лікарів, які готові прийняти нових українських пацієнтів: https://lekariproukrajinu.cz/.

Скільки часу українці можуть перебувати в країні?

Громадяни України, які перебували в Чехії до запровадження воєнного стану в Україні, та у котрих закінчився термін дії візи, мають можливість продовжити своє перебування та візу у Чехії. Детальна інформація за посиланням: https://www.mvcr.cz/ukrajina.

Чи варто оформлювати статус біженця?

Ні, достатньо отримати гуманітарну візу.

Чи існують Covid-19 обмежання для українців?

В’їзд на територію Чеської Республіки здійснюється на підставі відновленого безвізового режиму. Для громадян України, які перетинають кордон до Чеської Республіки, не потрібно мати ані сертифікат про вакцинацію проти covid-19, ані результати ПЛР-тесту.

Чи можливий перетин кордону без біометричного паспорту для біженців з України?

Так, але на в’їзд до Чехії з метою прихистку. При цьому слід мати на увазі, що для реєстрації у якості тимчасово переміщеної особи треба буден надати документальне підтвердження щодо перетину українського кордону або кордону з ЄС саме після 24.02.п.р.

Що робити, якщо строк дії закордонного паспорта закінчується?

Якщо Ви в’їхали до Чехії по закордонному паспорту, термін якого вже закінчився або закінчується протягом наступних трьох місяців, Ви можете звернутися до найближчого до Вас Консульства України (м.м. Брно, Прага) у порядку живої черги для продовження дії паспорта. Для цього потрібно мати із собою оригінал паспорта і його копію. Внутрішні українські паспорти, ID-картки в умовах закордону не продовжуються.

Що робити, якщо з вами дитина без закордонного паспорта?

Якщо Ваша дитина перетнула кордон із свідоцтвом про народження, а Ви (мати або батько) маєте закордонний паспорт – можете внести відомості про дитину у свій паспорт (з вклеюванням актуального фото). Для цього потрібно звернутися до найближчого до Вас Консульства України. Із собою потрібно мати оригінал паспорту (та копію), оригінал та копію свідоцтва про народження дитини та дві фотокартки розміром 3.5×4.5. До паспортів батьків вносять інформацію про дітей віком до 18 років.

Які правила перетину кордону із домашніми тваринами для українців?

Державне ветеринарне управління спростило умови щодо в’їзду домашніх тварин для громадян України: собак, кішок, які супроводжують своїх власників. Всі документи можна буде оформити пізніше на території ЧР. Повна інформація: https://www.svscr.cz

Які джерела та посилання із інформацією для українських біженців існують?

Відповіді на найпоширеніші запитання щодо в’їзду та перебування в Чехії: 

UA – Інформація для громадян України в Чехії у зв’язку з російською агресією в Україні – Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)

https://www.nasiukrajinci.cz/ua/

Багато корисної інформації ви також знайдете за посиланнямhttps://www.stojimezaukrajinou.cz/ua

або в спеціальному випуску журналу Пороги ( .pdf , 4.47 Мб ).

❗#кориснаінформація💙💛

+420224224379 Організація надає житло та юридичну та соціальну підтримку

+420775563550 Безкоштовно проживання та їжа в готелі в центрі Праги. Володимир

+420774911050 Розміщення в Празі для жінок та дітей

+420778051655 Розміщення по Чехії для жінок та дітей

+420608872851 Допомога вагітним з України в Празі

+420608691786 Організація, яка допомагає біженцям з України

+420730158779 Організація, яка допомагає біженцям з України

– юридична підтримака (компанія MAAARS) – первинна юридична консультація (безкоштовно) для громадян України, які постраждали від воєнних дій, є тимчасово переміщеними особами в ЧР.

MAAARS advokáti s.r.o.
www.maaars.cz

Які правила транзитного в’їзду для українців із туристичною метою?

Транзит територією Чехії дозволено.

Які існують корисні контакти для українців?

Посольство України в Чехії

Режим роботи (на час дії військового стану): прийомні години з 08 по 17:00 год.; загальний час до 20:00

Адреса: Charlese de Gaulla 29, 160 00 Praha 6, Česká republika

Телефон: +420 227 020 212

Гаряча лінія (цілодобово): +420 602 224 938  (випадки смерті, втрати документів тощо)

Email: ukremb.prague@gmail.com

Сайт: http://czechia.mfa.gov.ua

Межі консульського округу Посольства:

 1. місто Прага
 2. Центральночеський край
 3. Південночеський край
 4. Плзенський край
 5. Карловарський край
 6. Устецький край
 7. Ліберецький край
 8. Краловеградецький край

___________________________________

Консульство України у місті Брно

Режим роботи (на час дії військового стану): з 08 по 20:00 год.

адреса: Чеська Республіка 60200, Брно, вул. Барвічова 56

сайт: https://brno.mfa.gov.ua

Межі консульського округу КУ в Брно: 

 1. Злінський край,
 2. Моравсько-Сілезький край,
 3. Оломоуцький край,
 4. Пардубіцький,
 5. Південно-Моравський край,
 6. край Височина

Якщо залишились питання — пишіть в коментарях.

Хочете подякувати автору? Вам сюди.

 

 

Джерело — сайт МЗС України.

Насколько публикация полезна?

Нажмите на звезду, чтобы оценить!

Средняя оценка 5 / 5. Количество оценок: 1

Оценок пока нет. Поставьте оценку первым.

Спасибо, что поставили низкую оценку!

Пожалуйста, расскажите, что я могу улучшить, достаточно нескольких слов

Алексей Кучер
Лоукост-аналітик, консультант. Пишу про лоукост тревел з 2014. Підбираю лоукост квитки та житло для українців з 2017.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Ви можете отримувати сповіщення про нові відповіді у Телеграм, для цього вкажіть ваш нік у Телеграм.